Nabídka prohlídek

Jednotlivé prohlídky

Vídeň Vídeň

To nejlepší ze staré Vídně

Začátek: u kašny před budovou Státní Opery na rohu Kärntnerstrasse a Opernring

Délka trvání: 2 hodiny

Prohlídka po hlavních vídeňských památkách, které by každý návštěvník měl vidět! Uvidíte slavné budovy, kde se psaly dějiny! Začneme u Státní Opery, postavené v neorenesančním stylu. Projdeme se nádvořími Hofburgu, starobylého císařského paláce, kde žili a panovali i čeští králové.

Římské vykopávky nám připomenou starobylý původ města. Pěší zóny Kohlmarkt a Graben zaujmou slavnými kavárnami a luxusními obchody z přelomu století. Dozvíte se, jak rakouští vévodové díky výkupnému postavili nové hradby anebo proč měli Habsburkové příslovečný „pysk“. Chrám sv. Štěpána byl a je duší Vídně a proto nesmí na naší procházce chybět. Nese nejednu českou stopu! Prohlídku zakončíme u secesního orloje Anker Uhr, kde v pravé poledne defiluje 12 osobností vídeňské historie.

Cena za individuální prohlídku 1-6 osob: 160€

Hietzing hřbitov Hietzing hřbitov

Za branami Schönbrunnu: císařovy milenky a umělci

Začátek: zastávka tramvají 60 a 10 „Hietzing“ před pekárnou Ströck

Délka trvání: 2,5 hodiny

V druhé polovině 19. století to ve čtvrti Hietzing za zdmi schönbrunnského zámku kypělo životem: císař František Josef I chodíval na bábovku ke své milence Kateřině Schrattové, jejíž vila s iniciály KS tu dodnes stojí. Také císařův bratr Maximilán tuto čtvrť miloval. Pojmenoval po sobě park, kde dnes stojí jeho socha, a také ulici i blízké nádraží.

V Hietzingu tvořili secesní umělci jako Gustav Klimt či Otto Wagner a jejich hroby na místním hřbitově také navštívíme. Projdeme uličkou, kde bydlel se svou manželkou malíř Egon Schiele. Uvidíme přepychovou vilu olomouckého továrníka, jejímiž autory byli čeští rodáci Josef Hoffmann a Antonín Hanák. V elegantním Café Dommayer vystupoval mladý Johann Strauss a vy se zde můžete po procházce posilnit výbornými dortíky!

Cena za individuální prohlídku 1-6 osob: 180€

Ringstrasse Mozart

Trpké příběhy stavby Ringstrasse

Začátek: u kašny před budovou Státní Opery na rohu Kärntnerstrasse a Opernring

Délka trvání: 2,5 hodiny

Elegantní třída Ringstrasse se měla stát výkladní skříní celé Vídně, ale její pravá funkce je většině veřejnosti dodnes skrytá. Na volných parcelách vyrůstaly paláce urozených rodin a koncertní domy, ale místo lesku a slávy se často dostavilo nepříjemné rozčarování.

Projdeme se od Opery přes Schwarzenberské náměstí a Městský park až před Wagnerovu budovu Poštovní Spořitelny. Dozvíte se, jak město vypadalo před zbouráním hradeb a jeden pozůstatek bašty také uvidíte. Ukážeme si, kudy jela Sisi do Vídně na svatbu nebo kde si císařství plnilo svůj sen o námořní velmoci. Pobaví vás historky o svérázné pomstě cihlového barona nebo o císařově bratru – transvestitovi. Svůj trpký příběh povypráví i budova Secese nebo fontána Hochstrahlbrunnen z roku 1873.

Cena za individuální prohlídku 1-6 osob: 180€

Káva Ferstel

Vídeňské kavárny křížem krážem

Začátek: před kavárnou Café Central v Herrengasse

Délka trvání: 2,5 hodiny

Kavárny mají ve Vídni velmi dlouhou tradici a sám jejich původ je opředen veselými historkami. Jsou to svérázné instituce, kde si můžete jeden šálek kávy vychutnávat libovolně dlouho, zatímco si pročítáte denní tisk. Café Central, Demel, Hawelka či Diglas se staly legendami. Jak ale poznat pravý Kavárenský dům od obyčejné kavárny? Které kavárenské instituce mají české kořeny? Proč se ke kávě vždycky servíruje sklenice vody?

Dozvíte se, do kterých kaváren se stahovali intelektuálové, kam chodili váleční navrátilci a odkud si nechávala posílat zákusky vídeňská smetánka, včetně císařovny Sisi. Jak se ve 20. století proměnila kávová a kavárenská kultura? Během prohlídky vás pohostím jednou z kávových specialit v některém z vyhlášených podniků.

Cena za individuální prohlídku 1-6 osob: 225€

Kostel Památník

Legendy a kostely v srdci Vídně

Začátek: roh ulic Franz-Josefs-Kai a Hafnersteig (před Eissalon am Schwedenplatz)

Délka trvání: 2 hodiny

Ponoříme se do tajuplných uliček a skrytých zákoutí v centru Vídně! Ze starého dunajského přístavu půjdeme čtvrtí, kde byli kdysi usazeni řečtí obchodníci, a kromě orientálního řeckého kostela uvidíte i „řeckou putyku“, kam chodíval na české pivo Mark Twain nebo Johannes Brahms. Mineme dům, kde Mozart složil svou operu Figarova svatba a nebo hotel, kde poprvé jako malý chlapec ve Vídni přenocoval. Na vlastní oči uvidíte zkamenělého baziliška a dozvíte se také mnoho dalších pověstí a historek. Trasa povede i srdcem staré univerzitní čtvrti s nezvyklým jezuitským kostelem. Dozvíte se, kam se ve středověku dávaly na převýchovu prostitutky a proč byl ústav nakonec zrušen. Na náměstí Neuer Markt uvidíte vchod do nenápadné kostelní krypty, kde je pohřbena většina příslušníků habsburské dynastie.

Cena za individuální prohlídku 1-6 osob: 160€

Stephanskirche Belvedere

Do Vídně vlakem: z nádraží do centra křížem krážem

Začátek: na Hlavním Nádraží před informačním centrem OEBB v přízemí

Délka trvání: 3 hodiny

Budete nasávat atmosféru a historii města od první chvíle, co vystoupíte z vlaku! Vyzvednu vás přímo v hale a vyvedu nejrychlejší cestou z nádražního bludiště. Již za pár minut budete stát před barokním palácem Belvedere a kochat se výhledem na město!

Odtud se vydáme krásnou zahradou dolů do centra. Ohromí vás barokní perla Vídně – kostel sv. Karla Boromejského a také secesní pavilony metra od Otty Wagnera. Uvidíte zlatou kupoli pavilonu Secese a na slavné Ringstrasse se projdeme kolem státní Opery. Od ní je to už jen kousek k císařskému paláci Hofburgu. Následovat budou slavné pěší zóny Kohlmarkt a Graben plné obchodů a kaváren. Prohlídku zakončíme u svatoštěpánské katedrály v samém srdci města.

Cena za individuální prohlídku 1-6 osob: 180€